صفحه اصلی
پشتیبانی (11:00 - 17:00)
دفتر مرکزی انتخاب یار
021 - 44 04 78 29
مدیر دپارتمان آموزش
09121548993
مدیر دپارتمان فنی
09122938761

سئوالات متداول انتخاب رشته

. من رتبه 7512 دررشته ریاضی كسب كرده ام با این رتبه چه رشته هایی قبول می شوم؟
پاسخ از: مهندس امیر زنده نام (09121548993)
دردفترچه شماره 2 آزمون كنكور سراسری در گروه ریاضی و فیزیك حدودا 5600 رشته و دانشگاه مختلف ! برای انتخاب رشته وجود دارد. با توجه به سهمیه ها و رعایت ضوابط ناحیه ای و بومی تعداد این رشته ها برای هر رتبه محدود تر می شود.خوشبختانه رتبه شما در مجموع خوب است و رتبه های بالاتر طبیعتا تعداد انتخاب های متنوع تری دارند.باید با توجه به علاقمندیها و امكانات خود و رعایت ضوابط مندرج در دفترچه انتخاب رشته؛ اقدام به انتخاب رشته نمایید. به هر حال اگر موقع استفاده از" انتخاب یار" برای باراول هیچ شهر یا رشته ای راحذف نكنید تعدادرشته های به نمایش در می آید كه متناسب با رتبه و سهمیه شماست.پس از آن براحتی می توانید با توجه به علاقمندی های خود 100 رشته مطلوب خود را انتخاب نمایید.
. من از سهمیه مناطق 2 در آزمون شركت كردم و رتبه 10767 در گروه ......... كسب كرده ام آیا امكان قبولی در تهران را دارم؟
پاسخ از: مهندس فرشید بازدار
خوشبختانه سازمان سنجش به سادگی در راهنمای انتخاب رشته این موضوع را تشریح كرده است. حال به اختصار توضیحاتی در این باره میدهیم. رشته های دانشگاهی به گروههای استانی، ناحیه ای ،قطبی و كشوری تقسیم شده است. از طرفی هر كدام از رشته ها می تواند روزانه ،شبانه ،غیر انتفاعی ،پیام نور و ..... باشد.در سهمیه مناطق 1،2،3،و... از طرف سازمان سنجش یك تعداد ظرفیت برای هركدام از سهمیه ها بطور جداگانه در نظر گرفته شده است. بنابراین علاوه بر رشته های كشوری در باقی رشته ها نیز حتی بصورت محدود سهمیه هر منطقه موجود است فقط باید رتبه مورد نظر را كسب كرده باشید.در استان تهران نیز دانشگاههای زیادی در شاخه های مختلف وجود دارد،خوشبختانه رتبه شما متناسب با بعضی از این رشته دانشگاه ها است . انشاء الله قبول می شوید.درضمن "انتخاب یار" درحین گزارش دهی این مسائل را رعایت می كند.
. اگر من یك رشته خاص را كه دوست دارم بالاتر انتخاب كنم احتمال قبولی من بیشتر می شود؟
پاسخ از: خانم س.جلوخانی
احتمال قبولی شما به امتیازات و رتبه های شما بستگی دارد. مرتب كردن رشته ها هنگام انتخاب رشته به علاقمندی شما نسبت به رشته های انتخاب های اول تا صدم بستگی دارد.اگر رتبه شما 1000 شده باشد شما هزارمین نفری هستید كه فرم انتخاب رشته شما پس از ارسال توسط سازمان سنجش از انتخاب اول تا انتخاب صدم مورد بررسی قرار می گیرد و اگر در هركدام از انتخاب ها به ترتیب از اول به بعد واجد شرایط قبولی شدید همان انتخاب اعلام قبولی شماست . بنابراین شرط اولویت بندی براساس علاقمندی را حین انتخاب فراموش نكنید.البته فراموش نشود كه صد انتخاب صحیح با توجه به رتبه خود از بین تمام رشته های موجود شرط اول انتخاب رشته صحیح می باشد.
. بین پیام نور و غیر انتفاعی كدام بالاتر است؟!
پاسخ از محسن آبرومندی
تمام دانشگاههای موجود در ایران با توجه به رعایت استانداردها وضوابط بین المللی تاسیس شده و تحت نظارت مستقیم دولت می باشد.بنابراین طرح اصل این سوال صحیح نیست. هر كدام از انواع دانشگاهها هم با توجه به ماموریتشان در ارائه خدمات آموزشی تاسیس و نام گذاری شده است.با این حال در ترتیب بندی دانشگاهها اولویت بر علاقه دانش آموز در انتخاب رشته به عنوان استفاده از آن رشته در آینده و ....... می باشد.فراموش نكنید اگر به دنبال هدف و قبولی خاصی در یك رشته خاص می باشید بهتراست آن رشته در اولویت باشدنه دانشگاه .شما اگر در بهترین دانشگاه رشته ای را بخوانید كه نسبت به آن علاقمند نیستید،پیش بینی آینده شغلی خوبی رابرایتان نمی توان داشت.
. من نزدیك به نفر آخر قبولی هستم آیا احتمال قبولی برای من هم هست؟
پاسخ از: مهندس امیر زنده نام
سازمان سنجش بیش از نفر آخر را هم مجاز به انتخاب رشته كرده است . از بین نفرات قبل از شما تعدادی از انتخاب رشته منصرف می شوند ؛تعدادی نیز با توجه به رتبه خود و امكانات خود در رشته های متناسب با رتبه خود انتخاب رشته نمی كنند؛بعضی دیگر هم اصطلاحا رویایی انتخاب رشته می كنند،فكر می كنید چند نفر برای انتخاب رشته صحیح مشورت می كنند؟چند نفر از اطلاعات خوب دراین زمینه بهره می برند؟و....همین عوامل ذكر شده دربالارا هركدام یك درصد جمعیت درنظر بگیریم در مجموع 5 درصد می شود امسال اگر در رشته تجربی كه حدود 28000 نفر قبول مرحله اول شده اند این 5 درصد را محاسبه كنیم به عدد 1400 نفر میرسیم كه كم نیست!پس با امید به خدا انتخاب رشته كن.این را بدان بدترین رشته وجودندارد.این زاییده تفكر ماست و در همان رشته ای هم كه بنظرت بد است ؛به دانشگاهی خواهی رفت كه اساتید آنجا مهان رشته را خوانده و موفق هم هستند.
. من با شماره كاربری خود چند بار می توانم از "انتخاب یار" استفاده كنم؟
پاسخ از: امیرمحمود فالی
برای "انتخاب یار " تعداددفعات در نظر نگرفته ایم . آنقدر استفاده كن تا بهترین انتخاب رشته را بتوانی انجام دهی .فقط برای بار اول هیچ رشته و دانشگاه را حذف نكن.
. آیا "انتخاب یار"واقعا شرایط نوع رشته هاونوع دانشگاهها را در نظر می گیرد؟
پاسخ از: مهندس مقدادحسن زاده
بله. اگر اینطور نباشد انتخاب رشته اصولی و صحیح نخواهدبود.
. از انتخاب رشته های مختلف گیج شده ام چكار كنم؟
پاسخ از: مهندس فرشید بازدار
بهترین پیشنهاد مقایسه داده های مختلف شماست .آنهایی را كه رویایی هستند و متناسب با شرایط شما نیست حذف كن ؛علاقمندی های خود را اولویت بده.ازنظر كارشناس مورد اعتماد و دانا استفاده كن.با این امكاناتی كه این روز ها در اختیار دانش آموزان هست؛اگر حواست را جمع كنی انتخاب رشته آنقدر ها هم سخت نیست!
نشانی:
خ اشرفی اصفهانی جنوب، بعد از تقاطع مرزداران، خ اسکندرزاده، نبش گلستان هشتم، پلاک8، واحد 3
شرکت مهندسی پرتو هزاره سوم
شماره ثــــــبت : 158284 (1378)
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه انتخاب یار می باشد.
بـــهترین حالت نـــمایش در رزولوشن 1024x768 و مرورگر Mozilla FireFox.
تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.